HomeNewsArticle Display

Sabers claim AF, USAFE communications awards

Staff Sgt. Robert Prim, 52nd Security Forces Squadron military working dog handler, and his male working dog, Judy, attended the opening of Spangdahlem’s new veterinarian clinic April 27. Photo by Airman 1st Class Stephanie Clark.

SPANGDAHLEM AIR BASE, Germany -- Staff Sgt. Robert Prim, 52nd Security Forces Squadron military working dog handler, and his male working dog, Judy, attended the opening of Spangdahlem’s new veterinarian clinic April 27. This photo placed third in the U.S. Air Forces in Europe media contest Portrait/Personality Photograph category. (U.S. Air Force photo/Airman 1st Class Stephanie Clark)

SPANGDAHLEM AIR BASE, Germany -- Saber public affairs Airmen captured 15 Air Force and U.S. Air Forces in Europe Public Affairs Media Contest awards.

Congratulations to the following Media Contest award winners:

Air Force Level Media Contest winners
Air Force Thomas Jefferson Broadcast TV Spot
Staff Sgt. C. Brandon Hoyt - Detachment 9, Air Force News Service - second place
Air Force Thomas Jefferson Broadcast TV News
Det. 9, Air Force News Service - first place
Air Force Thomas Jefferson Broadcast Local TV
Det. 9, Air Force News Service - third place
Air Force Thomas Jefferson Broadcast Outstanding New
Airman 1st Class Bradley Kasch - Det. 9, AFNEWS, AFN Spangdahlem

USAFE Media Contest winners
USAFE Public Affairs Special Achievement Award
52nd Fighter Wing Public Affairs
Best feature article
Senior Master Sgt. Cheryl Toner - second place
Best sports article
Staff Sgt. Tammie Moore - third place
Best commentary article
Senior Master Sgt. Cheryl Toner - second place
Best Series Article
Staff Sgt. Tammie Moore - third place
Best Art/Graphic
Senior Airman Alison Chesser - second place
Best News Photograph
Airman 1st Class Stephanie Clark - third place
Best Feature Photograph
Airman 1st Class Emily Moore - third place
Best Portrait/Personality Photograph
Airman 1st Class Stephanie Clark - third place
Best Pictorial Photograph
Airman 1st Class Stephanie Clark - third place
Best Picture Story
Airman 1st Class Stephanie Clark - first place